Miedź Legnica

Cygany

Informacje o klubie Miedź Legnica

1 komentarz

MKS Miedź Legnica SA

Klub sportowy założony 28 lipca 1971 roku w Legnicy na bazie istniejącego wcześniej wielosekcyjnego MZKS Legnica. Drużyna seniorów z powodzeniem występuje w I lidze i rywalizuje w Pucharze Polski, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 10 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6 tys. miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich.

Historia

Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, a po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Francuz Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W olejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – stanął na skraju bankructwa.

Czasy obecne

Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, już po roku działalności zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Klub spłacił wszystkie długi, znacznie zwiększył frekwencję na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych, a w czerwcu 2012 roku zwyciężył w rozgrywkach II ligi i awansował do I ligi. Pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki. W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych).

Akademia Miedzi

Co ważne, w tym samym czasie klub rozpoczął wdrażanie kolejnego, dużego projektu pod nazwą Piłkarska Akademia Miedzi Legnica, za który odpowiedzialny jest były znakomity piłkarz, a obecnie trener Janusz Kudyba. Akademia szkoli blisko 300 dzieci, głównie z terenu Legnicy oraz Województwa Dolnośląskiego, a jesienią 2013 roku najstarsza rocznikowo grupa Akademii rywalizuje w Centralnej Lidze Juniorów, wśród najlepszych drużyn młodzieżowych w kraju. Akademia Miedzi doczekała się już kilku reprezentantów kraju w kategoriach młodzieżowych oraz kilkudziesięciu zawodników powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska. Obecnie w swoich szeregach ma m.in. medalistę mistrzostw Europy U-17. Zawodnicy Akademii podnoszą swoje umiejętności dzięki współpracy z wykwalifikowaną kadrą trenerską, a o ich zdrowie da sztab medyczny na czele z lekarze ortopedą oraz fizjoterapeutą i masażystą. Korzystają także z wszechstronnego kompleksu boisk sportowych oraz odnowy biologicznej.

Miedź dla Legnicy

Nadrzędną misją Miedzi jest integrowanie lokalnego środowiska wokół klubu. Realizacja tego zadania poparta jest przez wiele działań i inicjatyw społecznych, w które klub angażuje znanych piłkarzy i trenerów. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrzni udało się sprawnie przeprowadzić liczne akcje edukacyjne, skierowane do lokalnej społeczności, a w szczególności do dzieci i młodzieży, jak „Kibicuję z klasą”, czy „Bezpieczna droga do szkoły i na stadion”. Lokalni przedsiębiorcy współpracują w Klubie Biznesu Miedzi.

Jedna odpowiedź do wpisu “Informacje o klubie Miedź Legnica”

  1. AngelinaV mówi:

    Kto sie odchudza ? Wyszukajcie sobie w google – Skuteczne odchudzanie by TicAngelina – napewno sie przyda

Zostaw odpowiedź